Sosyal Medya Pazarlaması Nedir ?

Markalar için önemi sürekli artan bir konu olan sosyal medya pazarlaması her geçen gün dijital pazarlama içindeki yerini sağlamlaştırıyor. Markaların da dijital mecrada var olma çabalarını arttırarak bu alana ciddi bütçeler ayırmaya başladığını görüyoruz.

Peki nedir bu sosyal medya pazarlaması ?

Sosyal ağ sitelerini bir pazarlama aracı olarak kullanıp, şirket veya kurumların marka, ürün veya hizmetlerinin tanıtımını yapmasına ve marka bilinirliğini arttırmasına olanak sağlayan bir internet pazarlama biçimidir diyebiliriz.

En önemli avantajı müşteri kitlenizle çift taraflı bir etkileşim sağlayabiliyor olmasıdır. Aynı zamanda onunda çevresiyle etkileşim halinde olması, onlarında diğerleriyle olan bağı eşsiz bir pazarlama ağını ortaya çıkarmaktadır. Üstelik bu ağlar içerisinde konum, demografik bilgiler, kullanıcı ilgi alanları ve davranışlarına göre özel hedef kitleler oluşturabilir ve reklamlarınızın sadece bu hedef kitleye gösterilmesini sağlayabiliriz. Bu muazzam bir iş değil mi ? Pazarlama da nokta atışı reklam vermek hiç bu kadar kolay olmamıştı! Sosyal medya sitelerinin milyar dolar etmesinin de temel sebeplerinden birisi budur diyebiliriz. Ellerindeki data inanılmaz boyutta ve bunu hedef kitlenize göre optimize ederek size kullandırabiliyor. Buda pazarlama iletişimi içerisinde sosyal medyanın gücünü ve sosyal medyanın pazarlamaya etkisini bize gösteriyor.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi

Sosyal medya pazarlaması başlığı altında incelenmesi gereken ve işin başında belirlenen konulardan birisi de sosyal medya stratejisidir. Bu anlamda markanın sosyal medya yönetiminde nasıl bir yol izleyeceği, atacağı adımlar bu çerçevede belirlenir. Strateji olmadan, yol haritası ve plan olmadan ilerlemek, pusulasız hareket etmek gibidir. Yönünüzü bilemez, yaptığınız çalışmaların performansını ölçemezsiniz. Diğer taraftan sosyal medya da kurumunuz veya markanız adına acil ve krize yol açabilecek etkileşimler olabilir. Bu gibi durumlarda kriz yönetimini planlı bir şekilde yapamazsanız sonuç sizin ve markanız için istenmeyen durumlara yol açacağı gibi bedeli de çok ağır olabilir.

Sosyal Medya Pazarlama Teknikleri

Sosyal medya stratejimizi belirledik,  plan dahilinde neler yapacağımızı da biliyoruz. Bundan sonraki aşamada hedefimize ulaşmak için hangi yöntemleri kullanacağımıza bir bakalım.

sosyal medya içerik pazarlaması

sosyal medya içerik pazarlaması

Sosyal Medya İçerik Pazarlaması

Oluşturacağımız içerikler marka ve kuruma uygun, tek taraflı değil kullanıcıları da etkileşime davet edecek kalite de olması gerekir. Kaliteli içerikler her zaman ilgi görür ve kullanıcıların beğeni, paylaşım ve yorum yapmasını sağlar. Bu şekilde etkileşim alan içerikler sosyal medya site algoritmalarının da gözünden kaçmaz ve algoritma bu tarz etkileşimi yüksek içeriklerinin daha fazla kullanıcıya erişimini sağlar. Buda doğal olarak,  viral bir şekilde artarak daha fazla kullanıcıya ulaşmanız anlamına gelir.

Sosyal Medya Pazarlama Kampanyaları

Markanızın yeni çıkan bir ürününü var yada hizmet veya organizasyon vb.. bir tanıtım yapmak istiyorsunuz ve bunu belirli bir zaman aralığında, hedeflediğiniz kitleye en hızlı şekilde ulaştırmalısınız. İş’te bu noktada sosyal medya kampanyaları sizin için biçilmiş kaftan 🙂

Bu konuda bir çok marka başarılı kampanyalar yapıyor. Tabi bu durumda kampanya fikri kadar, bunu duyurmak ve yaygınlaştırmak için ayrılan bütçe de çok önemli. Sonuç olarak her sosyal medya platformunun kendine göre bir maliyeti var ve tüm bu platformlarda kullanıcılara erişmek istiyorsanız kampanya bütçe çalışmanızı da önceden planlayıp buna göre hareket ediyor olmanız lazım.

Ölçme ve Raporlama

Yapılan bütün bu çalışmaların analiz edilip, raporlanması gerekir ki yapılan yatırım ve harcanan emeğin geri dönüşü var mı yok mu onu görelim. Ne demişler ölçüp raporlayamadığın işi yönetemezsin. Her platform için ayrı ayrı ve yapılan her kampanya için mutlaka raporları incelemeli ROI (Return on Investment ) yatırım getirisi oranlarını analiz etmeliyiz.