Bu yazımızda doğru sosyal medya ajansı seçimi nasıl yapılmalı ? Profesyonel olarak sosyal medya danışmanlık hizmetinin şirketler için neden gerekli olduğu ve sosyal medya pazarlama konusuna genel olarak değindik.

Sosyal Medya Danışmanlık Hizmeti Neden Gerekli?

Sosyal medyanın giderek önem kazandığı bu dönemde profesyonel olarak sosyal medya danışmanlığı almak yada kurumların kendi bünyesinde sosyal medya uzmanı veya uzmanları bulundurması olağan bir hal almıştır. Marka, ürün veya hizmet satışı yapan bu firmalar dijital pazarlama çalışmaları kapsamında, sosyal medya danışmanlık hizmetlerini tam olarak almak ve sosyal medya pazarlamasında bir adım önde olmak için profesyonel ekipler ile çalışmaktadır.

Bu süreç de sosyal medya marka veya hizmet bilinirliğinin arttırılması, ürün veya hizmetlere insanların merakını uyandırmak, kullanıcıların marka ile iletişime geçmesini sağlamak, hedeflenen kitlenin müşteriye dönüştürülmesi amaçlanmaktadır.

Sosyal Medya Ajansı Seçimi Nasıl Olmalı ?

sosyal medya ajansı

sosyal medya ajansı seçimi

Sosyal Medya Ajansı

Sosyal Medya Danışmanlığının birinci adımı doğru sosyal medya ajansı seçimi ile başlar, tabi sosyal medya yönetimini kendi bünyesinde yapmayan firmalar için bu söylediğimiz doğru olacaktır. Aksine sosyal medya çalışmalarını kendi bünyesi içinde yapacak firmalar bu durumda doğru sosyal medya uzmanı veya uzmanları ile başlayarak işe koyulmalıdır. Bu konu neden bu kadar önemli dersek; sosyal medya her ne kadar pazarlama açısından şirketlere fırsatlar sunmuş olsa da, profesyonel bir şekilde yönetilmediği takdirde sosyal medya krizine dönüşebilen ve şirketlerin marka, ürün ve hizmetleri ile ilgili negatif algılara yol açarak, şirket itibarını zedeleyen durumlara sebebiyet verebilir. Sosyal medyada itibar yönetimi, günümüzde dijital pazarlama konuları arasında öne çıkan başlıklardan biridir ve giderek önem kazanmaktadır.

En iyi sosyal medya ajansları öncelikle sosyal medya stratejisi belirleyerek, bir plan dahilinde, marka, ürün ve hizmetlerinize uygun bir dil ile sosyal medya iletişimini gerçekleştirir. Sosyal medya topluluk yönetimi ciddi ve profesyonel olarak sürekli takibi yapılması gereken bir iştir. Sosyal medya ajansınız bu konuda tecrübe sahibi olmalı ve size özel sosyal meyda içerik oluşturma ve yönetimini gerçekleştirmelidir. Etkileşim ve yanıtlama konusunda strateji ve aksiyon planları olmalıdır. Aynı şekilde kriz yönetimi ve hassas konularda sizi doğru yönlendirebilmelidir.

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılmalı ?

sosyal-medya-pazarlamasi

sosyal medya pazarlama

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya pazarlama teknikleri çok geniş kapsamda olup, marka, ürün ve verilen hizmetlere göre farklı yollardan ilerlenmesi gerekebilir. Bu ne demek ? Aslında en çok kullanılan sosyal medya mecralarında firma veya marka kültürünüze göre, hedefleriniz doğrultusunda bir sosyal medya stratejisi geliştirmeniz gerekir. Strateji olmadan sosyal medya pazarlaması yapmak haritasız yola çıkmak gibidir. Nereye gittiğinizi bilemez ve ölçüp değerlendiremezsiniz. Sosyal medya stratejisi oluşturmanızda aşağıdaki bazı soruları cevaplamak işinizi kolaylaştırabilir.

Sosyal Medyayı Kullanım Amacım Nedir ?

Dijital Pazarlama Faaliyetlerim için Neden Sosyal Medyayı Kullanayım ?

Marka, Ürün veya Hizmetlerim İçin Sosyal Medyayı Nasıl Daha Etkili Kullanabilirim?

Rakiplerim Sosyal Medya Pazarlamasında Neler Yapıyor ?

Türkiye de ve Dünya da Sosyal Medya Gelişimi Ne Durumdadır?

Sosyal Medya Trendleri Nelerdir ?

Bu tarz soruları kendimize sorarak şirketimiz için doğru sosyal medya stratejisini geliştirip, doğru içerikleri üretiriz. Takipçilerimizle interaktif iletişim halinde olarak onları online marka elçileri haline getirebiliriz. Böylece markanızı dijital ortamda seven, sahiplenen savunan marka savunucuları oluşturmuş olursunuz.