Türkiye’de Dijital Pazarlama ?

Bugünkü yazımızda Türkiye’de dijital pazarlamanın durumu ve kullanıcı alışkanlıklarını en güncel rakamlarla ortaya koymaya çalışacağız.

Her geçen gün dijitalin önemi artmakta, bunda son 10 yılda evrimleşen dijital kullanıcı alışkanlıklarının değişimi şüphesiz etkili olmaktadır. İnternet erişimin giderek daha hızlı, kolay ve farklı cihazlar üzerinden gerçekleşmesi, dijital platformları giderek önemi artan ve markaların vazgeçemeyeceği pazarlama mecrasına dönüştürmektedir. Bu doğrultuda ülkemizde de dijital pazarlamanın payı her yıl bir önceki yıla göre ciddi artış göstermektedir.

IAB Türkiye tarafından açıklanan 2015 Yarıyıl AdEx- TR dijital reklam yatırımları 2014 yılına oranla % 18,8 oranında atış gösterdi. Yine AdEx-Tr sonuçlarına göre 2016 ilk 6 ayında 2015 yılına göre %20 oranına büyüdü. Buradan görüyoruz ki Türkiye de dijital pazarlama her yıl aktif olarak büyümesini sürdürmektedir. Buda geleneksel pazarlama anlayışını dijitale doğru çevirmekte ve firmaların pazarlama bütçelerinde dijitale ayrılan oran da giderek artmaktadır.

Yine IAB Türkiye’nin yaptığı açıklamaya göre, display reklam yatırımları 2016’nın ilk 6 ayında yüzde 19.6 büyüyerek 546 milyon TL oldu.

Video Reklamları büyümeye devam ediyor. Son yıllarda artan video reklamcılığı IAB türkiye verilerine göre 2016 ilk 6 ayında geçen yıla göre %50.2 ‘lik büyüme göstermiş. Bu da demek oluyor ki önümüzdeki yıllarda dijital pazarlamanın trend mecralarından biri video reklamları olacak.

2016 ilk 6 ayı için IAB rakamları aşağıdaki tablodaki gibidir.

IAB_2016

Türkiye deki dijital pazardan bahsettik birazda kullanıcı bazlı inceleyelim. We Are Social 2016 Türkiye istatistiklerine bakabiliriz.

Toplam popülasyon : 79.14 Milyon

Aktif İnternet Sitesi Kullanıcısı  : 46.28 Milyon

Aktif Sosyal Medya Kullanıcısı : 42 Milyon

Aktif Mobil Sosyal Medya Kullanıcısı : 36 Milyon

total2016digital

Bu verilere göre Türkiye deki sosyal medya kullanımının büyük bölümünün mobil trafik üzerinden gerçekleştiğini görebiliriz. Bu veri bize ne sağlar derseniz ör. Facebook üzerinden bir kampanya çalışması yürütecekseniz kampanyanız da mobil reklamları es geçmek çok majör bir hata olacaktır.

Yine mobil ile ilgili çok ilgi çekici bir data paylaşacak olursak. Türkiye deki toplam aktif internet kullanıcı sayısı 46.3 Milyon olarak görünüyor. Bunu ülkedeki toplam popülasyona oranlarsak %58 yapıyor, Aktif mobil internet kullanıcısı 40.5 Milyon bunun popülasyona oranı %51 aslında bu orana bakarsak dijital de bir mobil devrimin olduğunu açıkça görebiliriz.

 

2016_aktif_internet_kullancisi

 

Türkiye de en popüler olan sosyal medya platformu şüphesiz ki facebook , bunu whatsapp ve twitter takip ediyor facebook messenger da bir facebook ürünü olduğu için onu aradan çıkardım. Benim tahminim önümüzdeki yıl yani 2017 bu rakamlar açıklandığında Türkiye instagram twitter’ı geçmiş olur.

 

Türkiye_sosyal_medya_platformlari_2016

Mobil erişim diğer platformlarda her ne kadar yükseliş göstermiş olsa da , konu E-Ticarete gelince işler biraz değişiyor. İnternetten alışveriş de kullanıcıların tercihi hala bilgisayarlar, bunun birkaç sebebi var aslında farklı bir yazı konusu olabilir. Ancak mobilin bu alanda önümüzdeki yıllarda kullanıcı deneyimini arttırarak desktop ‘ı zorlayacağını düşünüyorum.

 

2016cihazlaragoreeticaret