Google AMP

Biliyorsunuz günümüzde artık internet üzerinden erişimlerin büyük bir bölümü mobil trafik üzerinden yapılıyor hal böyleyken de mobil açılış hızları ve kullanıcı deneyimi giderek daha da önem kazanıyor. 2015 yılında Google’ın açıkladığı AMP (Accelerated Mobile Pages) projesi tam da bu anlamda hız ve kullanıcı deneyimine yönelik performans artışını hedeflemektedir.

Google AMP “Accelerated Mobile Pages”  Türkçe adı “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” mobil sitelerin daha hızlı açılmasını ve kullanıcı deneyimini arttıran bir teknolojidir. Gerekli dokümantasyona AMP Project web sayfasından ulaşabilirsiniz. Buradaki aşamaları uygulayarak sayfalarınızı AMP uyumlu hale getirebilirsiniz.

Google AMP Uygulama

AMP açık kaynak kodlu bir framework ‘dür. Sizde rahatlıkla Google amp yönergelerini izleyerek web sitelerinizi AMP uyumlu hale getirebilirsiniz. Bunun için AMP sayfalarında Google arama yönergelerini takip ederek 5 aşamada bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Tasarım – AMP Html özelliklerine uygunluk
  2. Bulunma – Google arama motorunun sayfalarınıza erişimi
  3. Doğrulama – Sayfalarınızın arama motoru tarafından amp uyumluluk doğrulaması
  4. Yapısal veri – Sayfalarınızın daha ön plana çıkarılabilir olması
  5. Durum – Başarıyla dizine eklenen ve hata bulunan sayfaların tespiti, AMP Raporu

Bu işlemleri uyguladıktan sonra sizde sayfalarınızı kolaylıkla AMP uyumlu hale getirebilirsiniz.

Yeni nesil web teknolojilerinde AMP yerini alacak ve tüm siteler nasıl mobil uyumluluk için bir geçiş süreci yaşıyorsa aynı şekilde AMP uyumluluğu için de bir süreç yaşaması kaçınılmaz olacaktır. Sunduğu açılış hızı ve kullanıcı deneyimi sayesinde Google’ın AMP uyumlu sayfaları daha üst sıralamalarda yer vermesi, SEO açısından da kaçınılmaz bir durum olacaktır. Şüphesiz bu durum arama sıralamalarını etkiyecek SEO uyumluluğu açısından AMP optimizasyonu da artık listeye eklenecek bir madde haline gelecektir.

Mobil trafik artışının giderek yükseldiğini göz önünde bulundurursak ilerleyen zamanlarda Google ‘ın bu özelliği bir sıralama kriterine dönüştürmesi kaçınılmaz olacaktır. Bizlerinde hızlı bir şekilde aksiyon alıp, web sitelerimizi bu süreç içerisinde AMP uyumlu hale getirmemiz gerekecek gibi görünüyor. Aksi takdirde bu rekabette geri düşüp ilerleyen zamanlarda sitelerimize gelen mobil trafik düşüşünü sadece seyretmekle kalabiliriz.